Szkolenie prowadzone jest w formie warsztatów, przy wykorzystaniu aktywnych metod nauczania, takich jak: odgrywanie ról, analizy przypadków, dyskusje, itp. Taka forma pozwala uczestnikom na zdobycie praktycznych umiejętności zawodowych, które będą potrafili zastosować w swojej codziennej pracy i życiu osobistym
Cele szkolenia:
Głównym celem szkolenia jest zapoznanie uczestników z narzędziami planowania i koncepcją zarządzania sobą w czasie, a także przećwiczenie proponowanych metod w taki sposób, aby służyły w życiu zawodowym i każdym innym obszarze życia.
oraz:
– zwrócenie uwagi na zmieniające się trendy i koncepcje planowania, a także oczekiwania pracodawców i współpracowników wobec zmieniającego się stylu życia i kultury pracy pod wpływem rozwoju technologii
– rozwinięcie umiejętności planowania zadań, ich realizacji i terminowego kończenia
– uświadomienie zagrożeń na polu zawodowym i zdrowotnym wynikających z nieumiejętnego zarządzania priorytetami, terminami i tempem działania
– przedstawienie powiązań między (nie)umiejętnym planowaniem, stresem, zarządzaniem emocjami i wypaleniem zawodowym
Korzyści dla uczestników:
– motywacja uczestników szkolenia do zastosowania pozyskanej wiedzy oraz technik w praktyce
– możliwość rozbudowania samoświadomości w zakresie predyspozycji i nawyków w realizacji zadań, i w następstwie możliwość dalszej zmiany
– wsparcie metodologiczne i psychologiczne uczestników szkolenia w codziennej praktyce zawodowej
Program szkolenia:
1. Inteligencja emocjonalna a indywidualne pojmowanie czasu.
2. Pojęcie zarządzania czasem i sobą w czasie, pojęcie postawy rezylientnej.
3. III dekada XXI wieku – świat do BANI? Stres i wyzwania związane z czasem w zespole i pracy indywidualnej oraz życiu poza pracą.
4. Pojęcie stresu i rodzaje stresu oraz indywidualne możliwości radzenia sobie z nim (ekstra-, intro- i ambiwertycy, słuchowcy a wzrokowcy i kinestetycy).
5. Czas jako największy stresor naszych czasów i praktyczna lista metod radzenia sobie z nim (ze szczególnym uwzględnieniem omówienia najnowocześniejszych metod m.in. havening, bullet journal, one line a day, floating i inne).
6. Techniki planowania działań: złote reguły planowania, ważne i pilne w praktyce – znane i najnowsze metody oszczędzające czas i redukujące stres.
7. Ustalanie priorytetów – praktyka, dobre i niekorzystne nawyki.
8. Życie z celem i poczuciem sensu. Budowanie spójności celu (indywidualne i zespołowe), a realia kalendarza i zegarka.
9. Samoświadomość i osobista strategia zarządzania sobą w czasie – ustalanie celów i priorytety, złodzieje czasu – indywidualny „rachunek sumienia”.
10. Techniki offline i narzędzia online.
11. Radzenie sobie z przeszkodami w organizacji i planowaniu czasu: motywacja, prokrastynacja, wypalenie.
12. Jak motywować się do realizacji zadań, terminowości – test „Twój GPS na dziś”.
13. Od czego mogę zacząć. Co jest możliwe?